• PLAN PRACY PEDAGOGA

8.30-14.30

8.00-14.00

8.30-14.30

Poniedziałek                    Wtorek                             Środa                                                                    Piątek

6. K-K kl.6b,c                   7. K-K kl.7c                         1. K-K kl.5b                                                       7. Terapia kl.7a

6. K-K kl.5a,5c

PLAN PRACY PEDAGOGA MARTA WYRĘBSKA-DOLA

9.00-14.00

8.00-14.30

8.00-14.00

7.45-12.45

8.00-14.30

Zadania ogólnowychowawcze.

1. Analiza dokumentacji, obserwacja uczniów w trakcie zajęć i przerw międzylekcyjnych.

2. Zapoznanie z opiniami psychologiczno-pedagogicznymi uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się , konsultacje z nauczycielami i wychowawcami.

3.Wspólpraca z wychowawcami celem zapoznania się z problemami wychowawczymi, sytuacją rodzinną, zdrowotną oraz problemami edukacyjnymi poszczególnych uczniów- opracowanie dla tej grupy różnorodnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

4. Współpraca z nauczycielami a w szczególności z wychowawcami uczniów będących pod opieką psychologa , pedagoga czy innej instytucji udzielającej pomocy dzieciom.

5.Założenie i weryfikowanie na bieżąco stosownej dokumentacji.

6. Sporządzenie aktualnych wykazów uczniów z rodzin niewydolnych wychowawczo, wielodzietnych oraz z trudną sytuacją materialną.

7. Rozpoznawanie bieżących sytuacji problemowych w szkole.

8.Bieżący kontakt z rodzicami uczniów mających problemy wychowawcze i edukacyjne.

9.Rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze oraz wspierające z uczniami.

10.Podejmowanie na bieżąco czynności wyjaśniających zaistniałą trudną sytuacją - konsultacje z kuratorami , pracownikami socjalnymi , dzielnicowym.

11.Stała współpraca z wychowawcami - wspólne podejmowanie stosownych działań .

12. Zgłaszanie do Sądu Rodzinnego sytuacji wymagających  rozstrzygnięcia w takim trybie -w sytuacjach w których zachodzi taka konieczność .

Opieka Pedagogiczna.

1. Koordynowanie pracy wychowawców w realizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej .

2.Czuwanie nad prawidłowością oceniania i stawiania wymagań uczniom, zgodnie z zaleceniami zawartymi w opiniach i orzeczeniach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

3.Udzielanie uczniom pomocy w napotkanych niepowodzeniach szkolnych ( zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze wsparcie pedagogiczne i psychologiczne)

4. Na bieżąco rozwiązywanie konfliktów i problemów uczniowskich.

5.Udzielenie wskazówek , porad nauczycielom , rodzicom ,dotyczących postępowania z uczniami z trudnościami w uczeniu sie oraz zaburzeniami zachowania.

Pomoc materialna.( Uczniowie z trudną sytuacja materialną )

1. Współpraca z Caritas, Radą Rodziców oraz instytucjami wspierającymi piecze celem wsparcia finansowego bądź rzeczowego najbardziej potrzebujących uczniów.

2.Dbanie o zapewnianie dożywiania uczniów ze szczególnie trudną sytuacją bytową.

3.Regularna współpraca z pracownikami PCPR oraz pracownikami socjalnymi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

3.Współorganizowanie świątecznej akcji pomocowej ,,I Ty możesz zostać św. Mikołajem "

4. Pokazanie alternatywnych miejsc wparcia na terenie gminy dla uczniów ze szczególnie trudną sytuacją ( pobyt w świetlicy środowiskowej, organizowanie pomocy koleżeńskiej).

Działania wychowawcze- Realizacja założeń i zadań zawartych w Programie Wychowawczo- Profilaktycznym Szkoły.

1. Koordynowanie działań w zakresie realizacji zadań zawartych w programie profilaktyczno-wychowawczym szkoły.

2.Działania na terenie szkoły związane z bezpieczeństwem- organizowanie spotkań dotyczących agresji, przemocy , cyberprzemocy , uzależnień we współpracy z instytucjami udzielającymi pomocy.

3. Prowadzenie badań przesiewowych w klasach IV-VIII celem sprawdzenia sposobów spędzania czasu wolnego ( pod kontem korzystania z internetu).

4. Organizacja spotkań ze specjalistą od uzależnień - internet , używki : narkotyki, dopalacze. ( dla uczniów i rodziców)

5. Współpraca z pielęgniarką oraz pracownikami stacji epidemiologicznej w ramach edukacji prozdrowotnej.

6. Stała współpraca z pracownikami Powiatowej Komendy Policji - kontynuowanie spotkań dla młodzieży i rodziców celem zapoznania z problemami prawnymi oraz prawidłową reakcją młodzieży i rodziców na zagrożenia.

7. Utworzenie Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego .

Pedagogizacja rodziców

1. Organizowanie spotkań z przedstawicielami instytucji poza szkolnych np. Poradnia PP , Policja , Kutatorzy pracownicy OPS .

2. Wzbogacanie wiedzy rodziców na temat uzależnień , sposobów radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi w stosowne materiały edukacyjne.

3. Organizowanie spotkań warsztatowym celem orientacji zawodowej uczniów .

Aktywna współpraca z organami wspierającymi szkołę w wypełnianiu zadań profilaktycznych, socjalno-bytowych ,opiekuńczo-wychowawczych, pedagogicznych.: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Komenda Powiatowa Policji, Komisja ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie , Ośrodek Pomocy Społecznej , Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Sąd Rodzinny, Opieka Kuratorska.

Współpraca z gronem pedagogicznym , dyrekcją szkoły oraz doskonalenie własne.

1. Poszerzanie wiedzy w postaci aktywnego udziału w warsztatach , konferencjach  organizowanych przez ZCDN w Szczecinie , Myśliborzu,

2. Udział w posiedzeniach Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - procedura ,,Niebieskiej Karty".

3.Konsultacje z dyrekcją szkoły , wychowawcami , nauczycielami dotyczące form i metod pracy oraz innej działalności pedagoga.

4.Informowanie grona pedagogicznego o sytuacji wychowawczej szkoły ( indywidualnych uczniów) w rozmowach indywidualnych bądź na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.

5. Prowadzenie dokumentacji:

- dziennik zajęć ,

- notatki służbowe bądź pisemne informacje ze zdarzenia;

- teczki współpracy z instytucjami pozaszkolnymi;

- ewidencja uczniów wymagających wsparcia i pomocy edukacyjnej i wychowawczej.